Bilgisayar Bilimleri Kapatılamaz!

Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü

Bilgisayar Bilimleri Bölümünün Geleceği

with 2 comments

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Politik ve Toplum Felsefesi bölümü ile beraber Bilgisayar Bilimleri bölümü 2011-2012 yılı için kontenjan sıfırlama tehlikesi/tehditi ile karşı karşıyadır. Bunun anlamı kesin ve net olarak bu bölümlerin kapatılmasıdır.

Bilgisayar Bilimleri bölümü hakkında alınan bu karar, kapalı kapılar ardında alınmış ve ne Bilgisayar Bilimleri öğrencilerine, ne de hocalarına danışılmıştır. Ayrıyeten bu karar, herhangi bir gerekçelendirme göstermeksizin alınmıştır.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü açıldığında Bilgisayar Bilimleri bölümü, iki bölümün varlığının Bilgisayar Bilimleri Bölümüne yapılacak başvuruları dramatik biçimde azaltacağını belirtmiş ve bununla nasıl baş edileceğini tartışmak istemiştir. Cevap iki bölümün paralel olarak iki sene eğitime devam edeceği ve daha sonra gelecek için bir karara varılacağı şeklinde olmuştur. Daha sonra 2010 burslu kontenjanı üniversite içerisindeki en düşük kontenjanlardan biri haline getirilmiştir. Daha da ötesi, bölümün tam, yarı ve çeyrek bursların dağıtımına dair isteği de gözardı edilmiştir. Bunun tahmin edilen sonucu, 2010-2011 akademik yılı için çok düşük kayıt seviyesidir. Düşük kayıt profili durumunu yaratanlar, daha sonra bu fiiliyatı gerekçe göstererek “iki yıl paralel yürütme” fikrini unutup bölüme öğrenci alımını durdurmuşlardır.

Kapanan bir bölüm öğrencilerinin neler yaşayacağı aşikardır. Her ne kadar üniversite kapanan bölümdeki son öğrenci mezun olana kadar ona gerekli imkanları sunmakla yükümlü olsa da, bu yükümlülüğü ne derece yerine getireceği soru işaretidir. Zaten kapanmış olan bir bölüme ödenek ayrılması, bölümün yapacağı etkinliklere destek olunması, öğrencilerin faaliyetlerine katkıda bulunması gerçek anlamda zordur. Bu da öğrencinin normalde alacağı eğitim kalitesinin çok çok altında bir kalitede eğitim göreceğinin bir işaretidir.

Bununla beraber, ders içeriklerinin ne derecede şekilleneceği de soru işaretidir. Bilgisayar Bilimleri bölümünün müfredatı ile Bilgisayar Mühendisliği bölümünün müfredatları birbirinden farklıdır ve çalıştıkları alan dolayısı ile konuları farklı derinliklerde işlemektedirler. Örneğin hesaplama teorisi Bilgisayar Bilimleri’nde derinlemesine işlenirken, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yüzeysel anlatılmakta, hatta hiç anlatılmamaktadır. Üniversite yönetiminin Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün müfredatında değişiklik yaparak, Bilgisayar Bilimleri öğrencilerine Bilgisayar Mühendisliği derslerini dayatması da olanaklar dahilindedir. Buradaki belirsizlik Bilgisayar Bilimleri öğrencilerini endişelendirmektedir.

Bu durum sadece Bilgisayar Bilimlerinde okuyan öğrencileri değil, mezun öğrencileri de aynı oranda etkilemektedir. İçlerinden kimilerinin Silikon Vadisi’nde, Wall Street’te ve Türkiye’nin önemli şirketlerinde çalışan 10 yıllık bir mezun grubunun diplomalarının ne olacağı belli değildir.  Bununla beraber, biz okuyan öğrenciler olarak geniş bir mezun çevresinden yararlanamayacak ve onlarla iletişim kuramayacak olmamız gerçekten üzücüdür.

İşte bu sebeplerden ötürü Türkiye’de ilklere imza atarak Özgür Yazılım’ın öncülüğünü yapmış bir bölümün kapanmasını istememekteyiz. Bu konuda sizlerden de destek bekliyoruz. Bize, bu blogu facebook, twitter, friendfeed gibi sosyal medya ortamlarında paylaşarak ve insanların haberdar olmasını sağlayarak destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Written by bilgics

01/02/2011 9:24 pm

Bilgi Üniversitesi kategorisinde yayınlandı

2 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. Bilgi Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimleri bölümü Türkiye’nin nadir elit öğretmen/öğrenci kitlesine sahip bölümlerinden biridir bence. Kapatma kararının arkasında büyük ihtimal rantsal bir takım şeylerde vardır. Kayip gercekten..

    cb

    01/03/2011 at 12:21 am

  2. Adı Bilgi olan ama bilimle ilgili bölümleri kapatan bir üniversite olmuş. Yazık. Kapatılmaya çalışılan bir tek bilgisayar bilimleri bölümü değilmiş, başka bölümler de kapatılıyormuş. Bilimle ilgili bölümleri kapatıp mühendislik bölümleri açmak neye yarayacak? Bilim olmadan yetiştirilmeye çalışılan mühendislerin düzeyi olsa olsa kalfa olur.

    Timuçin Kızılay

    01/04/2011 at 12:35 am


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: