Bilgisayar Bilimleri Kapatılamaz!

Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü

Nedir?

leave a comment »

Bilgisayar Bilimleri, Alonzo Church ile Alan Turing‘in, belitsel (aksiyomatik) sistemlerin hesaplanabilirliği ve karar verilebilirliği üzerine yaptıkları çalışmaların sonuçlarını 1936 ve 1937 yıllarında yayınlamalarıyla gerçek bir bilim olarak ortaya çıktı. Uğraştıkları problem, esasında, matematiğin temellerine ilişkin felsefi bir meseleydi. Bu problemi çözmek için, sırayla, ilk ileri seviyde programlama dilini (lambda calculus) icat ettiler ve bugün bildiğimiz genel amaçlı bilgisayarın kuramsal modelini (Turing makinesi) kurdular. Bu iki kuramsal icat, Bilgisayar Bilimlerinin kalbini oluşturur. Turing’in hayatı, ileri düzeyde teorik ile ileri düzeyde pratiğin kombinasyonunda, Bilgisayar Bilimlerini de özetleyen bu birleşimde cisimleşmiştir.

Başından beri, hesaplama nasıl yapılır, nasıl verimli hesaplanır ve neler hesaplanabilir soruları üzerine yapılan çalışmalar, Bilgisayar Bilimleri olarak bilinir. Bu bilim dalı, gerçek bilgisayarın üretimini ve gerçek bilgisayar programları yazmanın yollarının geliştirilmesini sağlamış ve buna rehber olmuştur.

Bu alana beklenmedik kişilerden katkılar da yapılmıştır. Çok az insan onun bir bilgisayar bilimci olduğunu düşünmüş olsa da, Noam Chomsky‘nin ilk çalışmalarından, gramerler ve biçimsel diller sınıflandırması, Bilgisayar Bilimleri müfredatı içerisinde dünyanın her yerinde okutulur.

Bilgisayar Bilimlerinin öneminin endüstri tarafından kabulü ise pek hızlı ilerliyor. Microsoft bir Bilgisayar Bilimleri şirketi olarak palazlanmadı. Oysa, Microsoft’tan çok daha hızlı büyüyen Google ise tipik bir Bilgisayar Bilimleri merkezli şirkettir. Google, daha iyi bilim ile rakiplerinden daha başarılı oldu. Google’ın yaptığı işe alım görüşmeleri, Bilgisayar Bilimleri müfredatındaki kurumsal materyale odaklanmasıyla ünlüdür. Microsoft da, Cambridge’deki Microsoft Research’de çalışmaları için üniversitedeki iyi Bilgisayar Bilimcilerini işe alarak bu treni şimdi yakalamaya çalışıyor.

Reklamlar

Written by bilgics

01/02/2011 8:05 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: